جراحی بینی

جراحی بینی

امروزه جراحی بینی یکی از رایج ترین عمل های زیبایی می باشد و طرفداران بسیاری در میان اقشار مختلف جامعه با هر سن و جنسیتی به خود اختصاص داده است. به دلیل اینکه بینی در مرکز صورت قرار دارد، ایجاد کوچک ترین تغییر در آن، تاثیر بسیار زیادی در تناسبات و زیبایی چهره افراد می گذارد.

به طور کلی جراحي يیني با دو هدف درمانی و زیبایی انجام می شود. در جراحی بینی درمانی ، ایرادات و مشکلات عملکردی بینی همچون انحراف یا اختلالات تنفسی برطرف می شود. اما در جراحی زیبایی بینی به اصلاح تناسبات صورت و ایرادات ظاهری نظیر کجی یا قوز بینی پرداخته خواهد شد. این دو جراحی را می توان به صورت همزمان انجام داد.

لازم به ذکر است بیمه هزینه جراحی های درمانی را متقبل خواهد شد اما برای جراحی زیبایی بینی هیچگونه هزینه پرداخت نمی کند.

 

جراحی بینی

 

انواع بینی

میزان ضخامت پوست مهم ترین و تاثیر گذارترین فاکتور در نتیجه عمل بینی می باشد. این مشخصه باعث شده بینی ها به دو دسته بینی استخوانی و گوشتی تقسیم بندی شوند.

بینی استخوانی

ضخامت پوست کم و استخوان محکم دو مشخصه بارز و مهم در بینی های استخوانی هستند که باعث شده اند اکثر افرادی که دارای بینی استخوانی هستند نتایج ایده آل و مطلوبی از جراحی زیبایی بینی کسب کنند. همچنین بینی های استخوانی برای انجام انواع جراحی بینی طبیعی ، فانتزی و نیمه فانتزی بسیار مناسب می باشند.

یکی دیگر از ویژگی های بینی استخوانی ، قوز و برآمدگی است که در پل بینی ایجاد می شود. البته این مشخصه تنها مخصوص بینی های استخوانی نیست، چه بسا یک بینی که دارای قوز است، به دلیل ضخیم بودن پوست پره های آن، جزو بینی گوشتی محسوب می شود.

بینی گوشتی

در مقایسه با بینی های استخوانی ، پوست بینی گوشتی ضخیم تر بوده و غضروف این بینی ها از استحکام پایینی برخوردار است. بینی های گوشتی تنها برای انجام جراحی بینی طبیعی مناسب هستند و در صورتی که این افراد اقدام به جراحی بینی فانتزی کنند، به دلیل ضخیم بودن پوستشان، ظرافت و تغییرات اعمال شده به خوبی قابل مشاهده نیست و ممکن است تنها نوک بینی کمی گرد شود.

برخی از افراد به دلیل اینکه فکر می کنند بینی های گوشتی بعد از عمل برگشت پذیر هستند از انجام جراحی صرف نظر می کنند. در این باره باید گفت در گذشته بینی های گوشتی را از روش کاهنده جراحی می کردند؛ به این صورت که از حجم بینی کم می کردند، این موضوع باعث می شد بینی رفته رفته و تا حدودی به حالت قبلی برمی گشت یا نوک بینی دچار افتادگی می شد. اما امروز با توجه به اینکه علم پزشکی در این زمینه پیشرفت چشمگیری داشته، با گرافت گذاری و تقویت غضروف از این عوارض جلوگیری خواهد شد.

 

جراحی بینی

 

انواع جراحی بینی

 • جراحی بینی طبیعی : در بینی های طبیعی فاصله بین نوک بینی تا لب حدود 95 درجه می باشد. در این بینی هیچ قوسی ایجاد نمی شود و تنها ایرادات ظاهری یا مشکلات عملکردی بینی رفع خواهد شد. بیشترین طرفداران عمل بینی طبیعی را آقایان تشکیل می دهند. چرا که فانتزی شدن بینی در آقایان موجب بهم ریختن تناسبات صورت فرد خواهد شد.
 • جراحی بینی فانتزی : در بینی فانتزی قوس زیبایی در پل بینی ایجاد خواهد شد و زاویه نوک بینی تا لب بیشتر از بینی های طبیعی است. تنها بینی های استخوانی برای انجام این جراحی مناسب هستند. افرادی که قصد انجام عمل بینی فانتزی را دارند، توجه داشته باشند که برای این عمل انتظار معقولانه ای از جراح بینی داشته باشند. چرا که جراحي بيني فانتزي پر ریسک است و در صورتی که بینی بیش از حد کوچک یا سربالا شود، علاوه بر بهم ریختن تناسبات صورت موجب بروز مشکلات تنفسی نیز خواهد شد.
 • جراحی بینی نیمه فانتزی : یکی از رایج ترین نوع جراحی بینی در میان خانم ها، جراحی بینی نیمه فانتزی می باشد. بینی های نیمه فانتزی حالتی بین بینی طبیعی و فانتزی دارند، به این صورت که پل بینی نه بدون قوس است و نه شدت آن به اندازه بینی های فانتزیست.

جراحی بینی نیمه فانتزی هم تنها مناسب افرادیست که دارای بینی استخوانی هستند.

 

جراحی بینی

 

انواع روش های جراحی بینی

بسته به اینکه برش ها در کدام قسمت بینی ایجاد می شوند، جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام خواهد شد. انتخاب هر یک از این روش ها به عهده جراح بینی است و به تبحر و مهارت جراح بینی بستگی دارد.

جراحی بینی به روش باز

در جراحی بینی باز برش ها در تیغه میان دو سوراخ بینی که اصطلاحا به آن کلوملا گفته می شود، ایجاد خواهد شد و پس از جدا شدن آن از ساختمان بینی، تغییرات اعمال می شود. در این روش به دلیل اینکه دید جراح باز است و به ساختمان بینی اشراف کامل دارد، احتمال نامتقارن شدن بینی بسیار کم است.

جراحی بینی به روش بسته

در این روش برش ها از داخل سوراخ های بینی ایجاد می شوند و به بافت پوست آسیبی نمی رسد. در جراحی بینی بسته دید جراح محدود است به همین جهت معمولا اولیت دوم جراحان بینی است. در این روش میزان کبودی و تورم بینی کمتر از جراحی بینی باز می باشد.

 

جراحی بینی

 

اقدامات قبل از جراحی بینی

 1. اولین قدم برای انجام جراحی بینی ، انتخاب جراح بینی خوب و با تجربه می باشد که در نتیجه نهایی تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.
 2. در جلسه مشاوره ای که با جراح دارید، درباره انتظارات خود از جراحی بینی صحبت کنید.
 3. آزمایشات لازم را انجام دهید و نتیجه را در اختیار جراح بینی خود بگذارید.
 4. از همه جهت های بینی خود عکس تهیه کنید و در جلسه مشاوره همراه خود داشته باشید.
 5. از دو هفته قبل از جراحی از مصرف دارو هایی چون آسپرین و پروفن خودداری کنید. این دارو ها باعث رقیق شدن خون شده و احتمال خون ریزی را افزایش می دهد.
 6. از دو هفته قبل از جراحی بینی از استعمال دخانیات پرهیز کنید، چرا که دخانیات در اکسیژن رسانی به خون ایجاد اختلال خواهند کرد.
 7. همچنین مصرف مشروبات حاوی الکل نیز، حداقل از دو هفته قبل از جراحی بینی ، ممنوع می باشد.
 8. روز قبل از جراحی بیشتر از همیشه از مایعات استفاده کنید.
 9. شب قبل از عمل استحمام کنید و حداقل از 8 ساعت قبل از جراحی چیزی میل نکنید.
 10. روز عمل بدون آرایش، لاک، ریش و سبیل و زیور آلات در محل جراحی حضور داشته باشید.
 11. نیم ساعت قبل از زمان عمل و به اتفاق یک همراه به محل جراحی مراجعه کنید.
 12. از لباس دکمه دار استفاده کنید تا بعد از عمل برای تعویض لباس دچار مشکل نشوید.

پاسخ

هفده − دو =

Call Now Buttonتماس با دکتر